DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Choroby

Choroby...
 
Teraz tu je smutnejšia časť a to sú choroby snád´ vám to pomôže

Prechladnutie

Pri prudkom kolísaní teplôt, prievanu alebo nadmernej vlhkosti myši často prechladnú. Existuje neškodné nachladnutie, ktoré sa dá ľahko vyliečiť umiestnením klietky do miestnosti bez prievanu pri teplote okolo 20 °C.

Oproti tomu veľmi nebezpečné a nákazlivé je ochorenie, ktoré zo začiatku vyzerá ako neškodné prechladnutie ale môže zničiť celé chovy. Pôvodci choroby patria k mikrobaktériám, ktoré vyvolávajú veľmi nákazlivé ochorenia. Zvierata sa navzájom infikujú kýchaním a dotykmi. V tomto prípade sa jedná o infekčný katar dýchacích ciest, pri ktorom sa prejavujú príznaky ako:  pisklavé dýchanie, väčšinou s nádchou a slziacimi očami.Infikované zvieratá posedávajú zhrbené v kúte, majú naježenú srsť a dokonca niektorým aj vypadáva srsť. Nos stále viac opuchá a dych je stále namáhavejší. Skoro všetky postihnuté jedince hynú, pretože proti tomuto ochoreniu dosiaľ neexistuje žiadny účinný liek.  Inkubačná doba je približne 10 až 14 dní, potom sa choroba prejavý a potom sa rýchlo zhoršuje a pre zvieratá je šanca na prežitie len malá.

 

Kožné choroby
 

Kožné choroby vyvolávajú zpravidla roztoče. Na škrabaním postihnuté oblasti sa vytvárajú zápaly, ekzémy alebo krvavé miesta. Dokonca aj po odstránení príčiny (teda roztočov) sa koža hojí len ťažko. Je preto nutnú dať chorú myšku ošetriť  kvalifikovanému veterinárovi.

Nedostatok esenciálnich aminokyselín môže viesť k zápalom kože a nádorom. Pochopiteľne je tým poškodená aj srsť. Aminokyseliny sa nachádzajú v bielkovynách, teda hlavne v živočíšnej strave. Myš potrebuje len málo živočíšnej stravy, musí byť však plnohodnotná a čerstvá.

Nedostatok vytamínov

Nedostatok vitamínu A spôsobuje predovšetkým poruchy zraku a môže viesť dokonca k ochrnutiu.Vitamín A je hlavne v mrkvi, vo všetkom zelenom ale aj v banánoch a ďalšom ovocí.

Nedostatok vitamínu B môže viesť k najrôznejším chorobám napr. črevné choroby spojené s hnačkou, poruchy rastu a ochrnutie. Vitamín B sa nachádza v ovsených vločkách v tráve a v iných zelených krmivách.

Vitamín C si myš dokáže vytvárať aj sama teda jej chýbať nebude. Najviac je ho v petržlene či v ovocí. Nachádza sa taktiež aj v mrkvy.

Pri nedostatku vitamínu  D sa môžu u myší prejaviť tie najhoršie choroby. U mladých myší sa dá zistiť mäknutie kostí, rastové poruchy či dokonca znetvorenie. K týmto poruchám môže prispieť zlá strava ( príliš staré zrná, málo olejnatých semien a zeleného kŕmenia). Keď sa však podáva príliš veľa olejnatých semien (slnečnica) dostáva telo nadmerné množstvo vitamínu D. Kosti sú lámavejšie. dochádza k  usadzovaniu vápniku v orgánoch a k otrave kyselinou močovou.

Vitamín E môžeme označiť ako ,,vitamín plodnosti”. Jeho nedostatok spôsobuje neplodnosť a poruchy rastu. Nachádza sa hlavne v zrní.

Vitamín K vytvára črevné baktérie. Preto nie je nutné ho podávať. Tento vitamín sa však nachádza vo všetkom zelenom kŕmení. Dodáva%t ho treba jedine pri podávaní antibiotík (pri chorobách).

Vonkajšie parazity

Myši môžu trpiet na rôzne ektoparazity (všenky, roztoče,blchy). Niektoré spôsobujú len svrbenie, iné však môžu prenášat choroby, alebo cicaní krvi zviera oslabit. Veľa zvierat má všenky a roztoče. Myš by mala byt inhed ošetrená prostriedkom od veterinára alebo chovateľských potrieb. Asi 2 alebo 3 týždne treba myšku držat izolovane, od ostatných myší.

Všenky sedia v srsti alebo na koži, živia sa čiastočkami kože alebo srsti. Prejavujú sa svrbením. Myš sa škriabe na na tele vznikajú holé miesta, dochádza k červenaniu kože a nakoniec i ku vzniku exémov, niedeky dokonc až krvácajúcich rán. Bez ošetrenia dôjde k slinému oslabeniu imunity, a myš nakoniev hynie na zápal pľúc.

Roztoče sa často objavujú pohromade. Sú veľmi nepatrné a okom nie sú vidiet.  Spôsobujú exémy a tvorbu chrást v oblasti úst, nosa auší. V tažkých prípadoch dochádza k infekciám, ktoré ohrozujú život a sú tažko liečiteľné.

Moja rada- Ak je vaša myška napadnutá roztočmi, len sa NIKDY nevzdávajte! Liečba roztočov je veľmi dlhá, a zložitá, ale ak sa budete snažit, tak sa vaša myška vylieči. Moje myšky už mali roztoče, liečba trvala 3 mesiace….

Blchy a vši sa u myší vyskytujú vzácne. Sú týmito parazitmy napadnuté, šrkábu sa a kúšu. Pri silnom napadnutí môžu utrpiet slinú stratu krvi ktoré vedie k infekciám.

Choroby myší

Myš trpí väčšou rozmanitosťou ochorení ako ostatné druhy hladavcov. Najčastejšie sa vyskytujú tieto ochorenia:
Salmonelóza
Salmonelózu spôsobujú Salminella typhimurium alebo Salmonella enteritis, vzácne i iné druhy.Patrí medzi najčastejšie ochorenia myší . Pri akútnej forme zvieratá v priebehu niekoľkých dní hynú. Srsť chorých zvierat je zježená , zvieratá sú menej pohyblivé a chudnú.
Tyrzerova choroba
Tyrzerovu chorobu vyvoláva Bacillus piliformis. Spôsobuje najväčšie škody v chovoch myší v Európe a Japonsku. Je to vlastne hepatitída s črevnými ťažkosťami.Zvieratá v krátkom čase hynú.Profilaxiou sú prísne hygienické opatrenia.
Infekčný katar
Infekčný katar je chronické ochorenie veľmi rozšírené v chove myší. Choré jedince sú malátne,srsť je zježená. Myši vydávajú chrčivé zvuky.Napadnuté jedince treba vyradiť z chovu.
Infekčná ektromélia
Infekčná ektromélia ( myšie kiahne ) je spôsobená vírusom Poxvirus muris. Choré myši sú letargické,neprímajú potravu,srsť majú zježenú a chudnú. Prevencia spočíva v karanténe novoprikúpených zvierat 14 až 21 dní.
Kokcidióza

Kokcidióza myší sa vyskytuje pri zlých hygienických podmienkach chovu. V čisto udržiavaných chovoch je však ojedinelá.